Category Archives: Dom a záhrada


Oplatí sa privolať na pomoc architekta?

Je pri stavbe či väčšej rekonštrukcii domova naozaj potrebný architekt? Pretože cena architekta predstavuje výdavky navyše, ale na druhej strane profesionálne zhotovený projekt dokáže nájsť mnohé zaujímavé riešenia, a to vrátane úspornejšie vyriešeného bývania a iných náležitostí, na ktoré by sme skrátka so svojim laickým pohľadom neprišli. Je teda pri stavbe či rekonštrukcii častou a takisto podstatnou otázkou- zavoláme na pomoc architekta a jeho odborné, hoci platené služby?

laptop, architektúra

Ako už asi všetci dobre vieme, tak niekedy, ak chceme príliš ušetriť, ten výsledok nakoniec nie je ideálny. V mnohých prípadoch sú zasa naopak peniaze investované rozumne a prináša to svoj účinok. A takto nejako sa na to môžeme pozrieť aj v našom prípade. Vhodne zvolený architekt, ten sa nepostará len o to, aby stavba alebo prerábka dopadla „dostatočne“ a len do miery, aby sa vám to nezrútilo na hlavu, ale mal by do svojich plánov pridať veľa zaujímavých vychytávok, aby ten výsledok nakoniec dopadol na výbornú.

  • Skrátka aby sa čo najlepšie využil potenciál takejto stavby alebo jej interiéru. Pretože tieto priestory následne s najväčšou pravdepodobnosť budete obývať dekády rokov.

plány, architektúra

Na výbornú by mal výsledok dopadnúť po funkčnej, energetickej a estetickej stránke. V neposlednom rade vlastne aj po ekonomickej stránke, dobrý architekt by mal totiž prísť aj s efektívnymi úspornými riešeniami. S takými, ktoré vás zachránia od zbytočných a neefektívnych investícií. Ušetrené peniaze si môžete odložiť alebo ich miesto toho investovať pri stavbe či rekonštrukcii do niečoho, čo bude mať logickejší význam a čo funkčnejším alebo estetickejším spôsobom obohatí vaše bývanie.

  • Dobrý architekt teda dokáže prísť aj s nápadmi, ako sa dá pri konkrétnej stavbe ušetriť alebo financie do bývania utratiť rozumnejšie. Nie však za cenu obmedzení, ale naopak za cenu lepšieho finálneho výsledku.

, 24. 7. 2021. Category: Dom a záhrada.

Pekné sníčky, alebo ako sa dobre vyspať aj pri malom dieťati

Detské matrace https://www.segum.sk/produkty/matrace/detske-matrace, ovplyvňujú ak váš spánok! Naozaj. Kým náš drobec spal na matraci po sesternici, ktorý, podotýkam, nebol absolútne opotrebovaný, sme s manželom spali v priemere asi tak o tri hodiny menej. Potom sme matrac vymenili a spíme, logicky, o tri hodiny viac.

Detail na malé bábätko, ktoré spí

Výmena matraca v našom prípade nebola vedomá z hľadiska toho, aby naše dieťa spalo lepšie. Nie, nie sme žiadni krkavčí rodičia, no my sme skutočne netušili, že nočné rošády nášho dieťaťa sú spôsobené práve matracom. Brali sme to ako úplne normálnu vec. Veď deti v noci vyvádzajú, je to úplne normálne. Nový matrac sme kúpili preto, lebo dieťa podrástlo a stará postieľka mu už nestačila v rámci veľkosti. Preto do novej postieľky musel prísť aj nový – väčší matrac. Hneď v prvú noc náš drobec spal ako zabitý. Úprimne, nechápali sme to. To sté sa zopakovalo aj druhú noc, tretie, štvrtú…. a tak ďalej. Raz sa nám stala menšia nehoda s pocikaním sa do postele a keďže som sa rozhodla matrac dokonale vydrhnúť, náš drobec musel jednu noc spať na starom matraci (nebol tak malý, aby mu z neho trčali nohy, ruky aj hlava). Opäť sme sa vrátili do starých koľají. Rev, plač, krik, spánok prerušovaný každé dve až tri hodiny. Proste hrôza!

Malé dievčatko v ružových šatách spí

Vtedy mi prvýkrát cvaklo, že by za týmto šialenstvom, ktoré sme zažívali pred výmenou matraca každý deň, teda každú noc, by mohlo byť skutočne spôsobené práve matracom. Moje https://cs.wiktionary.org/wiki/moje podozrenie sa mi potvrdilo vtedy, keď na nasledujúcu noc náš syn spal opäť v novej postieľke. Jeho aj náš spánok bol opäť pokojný, bez budenia, krku, plaču a neustáleho budenia sa.

Takže milé mamičky a oteckovia, ak by ste premýšľali nad tým, že na detskom matraci trochu ušetríte, prestaňte premýšľať, vezmite si nejaké nadčasy v práci a na matrac nešetrite ani euro. Myslím, že pokojný spánok celej rodiny je určite podstatnejší ako nejaké peniaze.

, 17. 1. 2020. Category: Dom a záhrada.

Záhrada, ktorá bude učiť vaše deti

Anglické trávniky alebo len trávniky, vidíme takmer na každom pozemku. Ľudia, vám sa naozaj páči zelená tráva a… nič? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že takto vytvárate akúsi formu púšte? Presne tak, pre prírodu je anglický trávnik presne to isté, ako púšť pokrytá pieskom. Miesto bez života, bez prirodzenej rozmanitosti, jednoducho, umierajúci ekosystém. Záhrada pritom môže vyzerať tak krásne, byť užitočná a dokonca vzdelávať aj vaše deti.motýle sedia na kvetoch.jpg
 
Začnite pomaly
 
Krásne pokosený trávnik asi nezrušíte v priebehu dňa. Preto začnite pomaly. Najprv na jeho okraji založte záhon s kvetinami, neskôr ho rozšírte o malú záhradku s bylinkami a nakoniec sa pustite aj do zeleniny. Určite nezabudnite na ovocné i okrasné stromy a kríky. Takto, pekne krok za krokom, svoju púšť premeníte na oázu života.
 
Bez neporiadku to nejde
 
Aby bola vaša záhrada naozaj živou, nesmie na nech chýbať ani neporiadok. Neuhladené miesta, kde necháte bujne rásť kríky, niekde môžete nahádzať staré drevo, burinu a posekanú trávu z kosačky. Na takýchto miestach sa časom zabýva hmyz a vaša záhrada začne naozaj žiť. Proste sa nesnažte o to, aby bolo všetko dokonalé. Dokonalosť je nudná a navyše, príroda takéto slovíčko vo svojej slovnej zásobe ani nemá.veverička na konári.jpg
 
Najlepšia učiteľka
 
Zamyslite sa nad tým, čo sa vaše deti naučia na uhladenej záhrade, kde okrem zelenej trávy, nerastie nič iné? Asi len to, že tráva rastie, je zelená a treba ju kosiť. Ak však budete mať na svojej záhrade všetko to, čo sme spomenuli vyššie, stane sa tou najlepšou učiteľkou pre vaše deti. Budú môcť spoznávať jednotlivé druhy rastlín, hmyzu, vtákov a iných živočíchov, ako je napríklad ježko, krtko, myš či potkan. Áno, aj títo škodcovia do ekosystému nenahraditeľne patria. Snažte sa o to, aby sa príroda o vašu záhradu postarala sama. Zo začiatku si možno nebudete vedieť zvyknúť, no po chvíľke, nepochybne objavíte jej čaro.

, 8. 9. 2019. Category: Dom a záhrada.

Prineste si domov kúsok prírody

Určite ste sa už stretli s pojmom zimná záhrada. Mnohí si pravdepodobne myslia, že ide časť domu, ktorá je určená výhradne na pestovanie rastlín. To je samozrejme z časti pravda. Takáto miestnosť však v skutočnosti spĺňa omnoho viac funkcií. Môže súžiť napríklad ako terasa na odpočinok, avšak taktiež ako obývacia izba, alebo spálňa. V neposlednom rade spĺňa ekonomickú úlohu.
zakulacený skleník

Základom je materiál

Zimné záhradymôžu vyzerať rôzne. V konečnom dôsledku je to iba na vašom vkuse. Základnou vecou, na ktorú je však potrebné sa zamerať, je kvalitný a správny materiál, ktorý na túto stavbu použijete. V tomto smere, by ste sa mali obrátiť na overenú firmu.
Tak napríklad sklo rozhoduje o tom, či bude záhrada naozaj ekonomickým doplnkom vášho domu, alebo bude naopak, energie iba viac pohlcovať. Dôležitý je aj spojovací materiál, teda hliníkové profily, alebo trámy, ktoré budú sklenené časti držať pokope.

Rozhoduje svetová strana

Je veľmi dôležité, aby ste svoju zimnú záhradu umiestnili na správnu svetovú stranu. Toto rozhodnutie závisí najmä od jej hlavného využitie. teda či chcete tento priestor využívať prevažne na pestovanie rastlín, skôr na odpočinok, alebo ako miestnosť na život.
Správnou orientáciou si ušetríte aj mnoho problémov. Ak sa vám totiž takáto miestnosť začne nadmieru prehrievať, budete musieť pristúpiť ku klimatizácii. Naopak v zime je potrebné, aby si bola zimná záhrada schopná udržať dostatok tepla zo slnečných lúčov. V inom prípade, by ste ju totiž museli vykurovať.
skleníkové rostliny

Financovanie záhrady

Ako už bolo spomenuté, správne zrealizovaná zimná záhrada môže výrazne prispieť k šetreniu energií v domácnosti. Samozrejme, že musíte počítať s väčším vstupným vkladom. V tomto prípade sa neoplatí výstavba na vlastnú päsť. Rozumnejšou alternatívou, je firma, ktorá sa na realizáciu zimných záhrad špecializuje.

, 26. 4. 2019. Category: Dom a záhrada.