Kedysi ľudia nemali žiadne platidlo a vedeli fungovať aj prostredníctvom výmenného obchodu. Teraz máme peniaze a nevieme s nimi vystačiť až do konca mesiaca.
Život bez peňazí..
V časoch kedy peniaze nejestvovali, bolo naozaj ťažké prísť na to ako spraviť obchod, tak aby boli obe strany spokojné. Medzičasom vznikol takzvaný výmenný obchod, ktorý sa uskutočňoval prostredníctvom výmeny tovaru daných obchodíkov či už sa jednalo o chovateľov domácich zvierat, ktoré sa chovali pre mäso alebo remeselníkov, ktorí vyrábali užitočné veci ako napríklad: nádoby na vodu v rôznych veľkostiach, misy na servírovanie jedál a tiež misy na prípravu jedál. Taktiež môžeme sem zaradiť vynálezcov, ktorí vyrábali zbrane, ktoré im slúžili na lov a tiež na obranu. Myslíte si, že to v tých časoch mali ľahké? Možno na tú dobu to bola perfektná alternatíva. Samozrejme aj pri takomto type boli určité pravidlá.. Nemohol napríklad remeselník jednu nádobku na vodu, vymeniť za dve zdravé kravy, ktoré boli určené na dochovanie.
Zaoberali sa myšlienkou, ktorá by mala obchod zjednodušiť
Samozrejme predošlý obchod nemohol fungovať neustále, preto začali rozmýšľať čo by skutočne fungovalo. Nakoniec prišli na to, že mušle majú svoju určitú hodnotu. Preto, ak si niekto niečo chcel zakúpiť mohol platiť mušľami. V dnešnej dobe sa nám táto myšlienka zdá bizarná však? Ale musíme uznať nápad to bol dobrý.
Koniec minulosti, teleportujme sa do súčasnej doby!
Každý z nás si pamätá na stav kedy sme boli jednotný štát s našou susednou Českou republikou, no keď si ju nepamätáte práve vy, tak potom určite vaši starí rodičia- tí by o tom vedeli rozprávať až až.. Čo však chcem vyzdvihnúť je československá koruna, ktorá panovala v rozkvete tohto spoločného štátu. Platilo sa nám s ňou veľmi dobre a niektorí si ju pochvaľujú doteraz. Medzičasom sa náš spoločný štát rozdelil na 2 štáty- Česká republika a Slovenská republika. Česi zostali verní svojej mene no Slováci platidlo vymenili za Euromenu.
Pochybili sme?
Bolo správne zameniť korunu za euro? Ak by sme spravili prieskum, v ktorom by mali Slováci určiť, či euromena bol správny výber, určite aspoň polovica by reagovala záporne! Prečo? Pretože sa to len zhoršilo, koruna mala u nás väčšiu hodnotu, ako dnešná mena. Keby sa opýtame okoloidúceho Slováka a položíme mu otázku čo si kúpi za jedno euro a čo by si kúpil za 30 korún… vedel by nám hneď odpovedať z čista jasno.
Je nezanedbateľný fakt že online platby, respektíve platba kartou sa dnes stala na Slovensku bežnou súčasťou nášho života a spôsobu akým platíme. Platíme tak nielen za služby ako je napríklad jedlo v reštaurácií či kaderník, dokonca ani poštová dobierka a zaplatenie kartou dnes nie je niečo nad čím ba sa niekto pozastavil. Skrátka sme online všade kde sa dá. Podla údajov ktoré poskytli banky je na Slovensku v súčasnosti vyše 2,5 milióna vydaných kariet, a za zmienku tiež stojí fakt že vyše 95% je bezkontaktných. A to nás radí na popredné miesta vzhľadom k počtu obyvateľov našej krajiny a počtu kariet. Obľúbenosť tejto formy platenia je pochopiteľná a to z viacerých dôvodov.
Ste skrátka pohodlný, nič viac
Je to pohodlnejšie a pre väčšinu ľudí aj praktickejšie ako sa v peňaženke prehrabávať pretože vám chýba na zaplatenie nákupu jeden cent. Ak popritom beriete do úvahu tú trápnu situáciu kedy je za vami rad nervóznych ľudí, tak je to celkom pochopiteľné. Že nabudúce radšej online, ako znova zažiť ten pocit.
Bolesť na duši ne o poznanie menšia
Samozrejme úlohu tu tiež zohráva aj fakt, že to menej bolí. Nemáme teraz na mysli fyzickú bolesť, skôr tú psychickú. Predsa len ak vidíte ako vám popod ruky prejdu bankovky za nákup určite ste si nie jeden krát povedali že za čo? Ale v prípade platby kartou, to až tak nebolí. Zrazu sú to iba nejaké čísla a nakoniec si aj tak poviete. Veď nejak bolo, nejak bude. A je to. Je zaplatené a väčšinou si až doma uvedomíte koľko ste za čo zaplatili.
V skutočnosti je to oveľa bezpečnejšia ako mať zo sebou hotovosť
Je to bezpečné. Americké filmy nás síce naučili že stačí prejsť okolo kabelky s upravenou čítačkou podľa návodu z internetu, a načítajú sa potrebné bankové údaje alebo každý kto ovláda Linux zaručene zvládne prelomiť Firewall, ale takto to v skutočnosti nefunguje. Keby áno, ani vy by ste tu nesedeli a nečítali tento článok. Ale ležali by ste niekde pri mori na pláži zabezpečený do konca života.
Klasická liečba kŕčových žíl spočíva v nosení šťahovacích – kompresných pančúch, používaní gélov a krémov a v niektorých prípadoch i v užívaní injekcií na riedenie krvi. Najúčinnejšou liečbou je, samozrejme operácia kŕčových žíl. Vedel ste však to, že vaša vlastná aktivita a správny prístup, dokážu liečbu urýchliť či dokonca prechádzať operačnému zákroku? Najlepším liekom na kŕčové žily je nepochybne pohyb.
Moderné metódy odstránenia kŕčových žíl
Dnes môžete využiť mnohé moderné spôsoby odstránenia žíl. Medzi tie najpopulárnejšie patrí napríklad laser alebo skleroterapia. Cena operácie kŕčových žíl závisí najmä od toho ako rozsiahly je váš problém. O cene taktiež rozhoduje to, či sa necháte perovať na súkromnej alebo v štátnej klinike.
Tak hýbať alebo nehýbať?
V minulosti prevládal názor, že človek s týmto ochorením nesmie na šport a pohyb ani len pomyslieť. Liečba spočívala v nosení kompresných pančúch a ležaní. Niektorí pacienti,,s pokročilejším štádiom ochorenia, neraz ležali v nemocnici s obviazanými a zdvihnutými nohami. Neskôr sa však prišlo na to, že práve pohyb dokáže kŕčové žily nie len zastaviť, ale dokonca zlepšiť ich stav. Čo z toho pre vás vyplýva? Ak trpíte žilami, musíte sa bezpodmienečne hýbať.
Nie je pohyb ako pohyb
Niektoré športy sú pri tomto ochorení vyslovene ideálne, iné zas absolútne nevhodné. Vo všeobecnosti platí, že všetky pohybové aktivity, ktoré patria medzi tie aeróbne, sú pre vás pozitívom. Naopak športy, pri ktorých je využívaná statická sila a vaše nohy sú nadmerne zaťažované, nie sú pre vás vhodné.
Úplne zakázané je napríklad dvíhanie závažia, teda posilňovanie. Turistika, chôdza na dlhé vzdialenosti, beh alebo cyklistika, taktiež nepatria k tým najlepším voľbám. Pokiaľ sú však práve tieto pohybové aktivity, tie vaše NAJ, nemusíte s nimi prestať. V rámci cyklistiky vám vie nesmierne pomôcť E- BIKE. Ten vás totiž ušetrí pred nadmernou záťažou dolných končatín.