Oplatí sa privolať na pomoc architekta?

Je pri stavbe či väčšej rekonštrukcii domova naozaj potrebný architekt? Pretože cena architekta predstavuje výdavky navyše, ale na druhej strane profesionálne zhotovený projekt dokáže nájsť mnohé zaujímavé riešenia, a to vrátane úspornejšie vyriešeného bývania a iných náležitostí, na ktoré by sme skrátka so svojim laickým pohľadom neprišli. Je teda pri stavbe či rekonštrukcii častou a takisto podstatnou otázkou- zavoláme na pomoc architekta a jeho odborné, hoci platené služby?

laptop, architektúra

Ako už asi všetci dobre vieme, tak niekedy, ak chceme príliš ušetriť, ten výsledok nakoniec nie je ideálny. V mnohých prípadoch sú zasa naopak peniaze investované rozumne a prináša to svoj účinok. A takto nejako sa na to môžeme pozrieť aj v našom prípade. Vhodne zvolený architekt, ten sa nepostará len o to, aby stavba alebo prerábka dopadla „dostatočne“ a len do miery, aby sa vám to nezrútilo na hlavu, ale mal by do svojich plánov pridať veľa zaujímavých vychytávok, aby ten výsledok nakoniec dopadol na výbornú.

  • Skrátka aby sa čo najlepšie využil potenciál takejto stavby alebo jej interiéru. Pretože tieto priestory následne s najväčšou pravdepodobnosť budete obývať dekády rokov.

plány, architektúra

Na výbornú by mal výsledok dopadnúť po funkčnej, energetickej a estetickej stránke. V neposlednom rade vlastne aj po ekonomickej stránke, dobrý architekt by mal totiž prísť aj s efektívnymi úspornými riešeniami. S takými, ktoré vás zachránia od zbytočných a neefektívnych investícií. Ušetrené peniaze si môžete odložiť alebo ich miesto toho investovať pri stavbe či rekonštrukcii do niečoho, čo bude mať logickejší význam a čo funkčnejším alebo estetickejším spôsobom obohatí vaše bývanie.

  • Dobrý architekt teda dokáže prísť aj s nápadmi, ako sa dá pri konkrétnej stavbe ušetriť alebo financie do bývania utratiť rozumnejšie. Nie však za cenu obmedzení, ale naopak za cenu lepšieho finálneho výsledku.