Category Archives: Vzdelanie


Vzdelaný aj z domova

Vzdelanie má vysokú hodnotu. Ako deti sa učíme čítať, písať, počítať, aby sme si mohli poradiť v každodennom živote. Neskôr nadobúdame aj iné zručnosti, ktoré zvyšujú našu hodnotu na trhu práce. Vzdelanie nás môže urobiť prospešnými pre seba ale aj pre svet. S dobou pandémie prišla veľká zmena. Deti ale už aj dospelí študenti prešli na online vzdelávanie. Pre niekoho to bol splnený sen, pre niekoho nočná mora. Pandémia len zrýchlila postup vzdelávania do online priestoru. Vzdelávať sa môžete aj z bytu, kaviarne či coworkingovej kancelárie. Momentálne je výhodnejšie spustiť online prednášku či workshop. Pár klikmi sa vieme spojiť so záujemcami cez rôzne aplikácie. Túto situáciu by sme mali využiť a vzdelávať sa z pohodlia domova. Ako to najlepšie podniknúť?

drevená postavička

Je rozumné rozmýšľať o štúdiu z domu ako keby ste išli do knižnice alebo triedy. Rozvrhnite si svoj čas. Kedy vstanete, kedy sa naraňajkujete a oblečiete akoby ste išli von. Rutina je priateľom štruktúry a váš mozog si zvykne. Je čas makať. Ak máte voľný čas, rozmýšľajte, kedy a kde sa vám najlepšie pracuje. Ste produktívny ráno alebo večer? Vyhovuje vám učiť sa za vaším pracovným stolom? Alebo naozaj pôjdete radšej do kaviarne či knižnice? Čo vás motivuje začať alebo pôsobí ako odmena? Pre niekoho je to hudba, šálka čaju alebo kávy. Tak sa naladíte na dobrú vlnu. Samotná stratégia učenia je dobrý spôsob, ako si zapamätať viac a udržať záujem. Každý sa učí inak a prijíma informácie inak. Niekto je vizuálny typ, niekto prijíma informácie v podobe zvuku a niekto je kinestetický typ, ktorý sa najradšej učí napríklad prepisovaním. Niekto si rád píše kartičky, vytvorí kvíz alebo spoznámkuje náučné video. Ak najradšej prijímate informácie vizuálnou formou, vytlačené poznámky a zvýrazňovače vám môžu uľahčiť prácu. 

náučné knihy

Experimentujte a zistite, čo vám je príjemné. Kdekoľvek však budete, uistite sa, že máte k dispozícii internet, aby ste sa nepokúšali absolvovať online kurz cez slabé pripojenie. Prednášku si takto nevypočujete, a pravdepodobne sa nedostanete ani k uloženým kvízom. Preto si dávajte pozor, kde ukladáte vaše materiály. Pracujte na sebe a na vašej budúcnosti! 

, 8. 9. 2021. Category: Vzdelanie.

On-line kurzy – budúcnosť vzdelávania

Potrebuje sa niečo naučiť, alebo proste viete, že je potrebné získať nejakú úroveň vzdelania v konkrétnej oblasti na to, aby ste získali lepšiu prácu, alebo len ako svoje hoby ? Existujú neobmedzené možnosti učenia práve vďaka internetu a celému on – line svetu.počítačové kurzy.jpg
Učte sa pomocou youtube videí. Takmer všetko viete nájsť na youtube, stačí zadať konkrétne kľúčové slová, trochu sa prehrabať videami a verím, že nájdete video, z ktorého sa môžete pokojne učiť. Môžete použiť komentáre a hodnotenia pri videách aby ste získali odozvu ostatných a tak viete, či to má zmysel alebo nie.
Čo je však takmer prioritou, bez ktorej sa nikam nepohnete pri učení on – line ? Anglický jazyk, ako svetový jazyk vám práve angličtina otvára nové dvere. Nájdete kvantum materiálov, k všetkým možným činnostiam a vedomostiam, ktoré chcete nadobudnúť, potrebuje k tomu však angličtinu. Svetový jazyk sa nezaprie a jeho význam v internetovej komunikácií je ohromný. Ak sa obmedzíte len na slovenský jazyk, nebudete mať až toľko možností učiť sa a vzdelávať na internete
Okrem youtube existuje veľa internetových stránok, kde je ohromné množstvo kurzov. Väčšina týchto kurzov je však spoplatnená. Ale zvyknú mať akcie, kde dáte za hodnotný kurz pár dolárov, čo nie je až tak zlé. Znovu podotýkam anglický jazyk je nevyhnutnosť. Napríklad stránka Udemy ponúka veľkú a pestrú škálu kurzov, od podnikania po kreslenie. Je to ohromný kolos, kde sa môžete učiť naozaj o všetkom. studentka.jpg
Môžem si spraviť on – line vysokú školu ? A prečo nie, aj to je jedna z možností. Slovenské vysoké školy sa ale čisto on – line formou študovať nedajú. Môžete takto študovať „na“ niektorých západných univerzitách. No nebude to zadarmo, tu už hovoríme o stovkách dolárov a anglickom jazyku na veľmi vysokej úrovni.
On – line vzdelávanie je budúcnosť vzdelávacieho systému. Pretože dokáže spojiť ľudí z rôznych kútov sveta a vy sa tak môžete učiť od nikoho, kto je na inej pologuli. No nie je to úžasné ? Stačí len chcieť, investovať do toho svoj čas, niekedy aj pár dolárov. Ale čo je nevyhnutné, to je jazyk, učte sa anglický jazyk, stále má svoje obrovské využitie.

, 1. 8. 2019. Category: Vzdelanie.