Kedysi ľudia nemali žiadne platidlo a vedeli fungovať aj prostredníctvom výmenného obchodu. Teraz máme peniaze a nevieme s nimi vystačiť až do konca mesiaca.

apples-1841132_1920

Nastolená mena

Život bez peňazí..

V časoch kedy peniaze nejestvovali, bolo naozaj ťažké prísť na to ako spraviť obchod, tak aby boli obe strany spokojné. Medzičasom vznikol takzvaný výmenný obchod, ktorý sa uskutočňoval prostredníctvom výmeny tovaru daných obchodíkov či už sa jednalo o chovateľov domácich zvierat, ktoré sa chovali pre mäso alebo remeselníkov, ktorí vyrábali užitočné veci ako napríklad: nádoby na vodu v rôznych veľkostiach, misy na servírovanie jedál a tiež misy na prípravu jedál. Taktiež môžeme sem zaradiť vynálezcov, ktorí vyrábali zbrane, ktoré im slúžili na lov a tiež na obranu. Myslíte si, že to v tých časoch mali ľahké? Možno na tú dobu to bola perfektná alternatíva. Samozrejme aj pri takomto type boli určité pravidlá.. Nemohol napríklad remeselník jednu nádobku na vodu, vymeniť za dve zdravé kravy, ktoré boli určené na dochovanie.

Zaoberali sa myšlienkou, ktorá by mala obchod zjednodušiť

Samozrejme predošlý obchod nemohol fungovať neustále, preto začali rozmýšľať čo by skutočne fungovalo. Nakoniec prišli na to, že mušle majú svoju určitú hodnotu. Preto, ak si niekto niečo chcel zakúpiť mohol platiť mušľami. V dnešnej dobe sa nám táto myšlienka zdá bizarná však? Ale musíme uznať nápad to bol dobrý.

Koniec minulosti, teleportujme sa do súčasnej doby!

Každý z nás si pamätá na stav kedy sme boli jednotný štát s našou susednou Českou republikou, no keď si ju nepamätáte práve vy, tak potom určite vaši starí rodičia- tí by o tom vedeli rozprávať až až.. Čo však chcem vyzdvihnúť je československá koruna, ktorá panovala v rozkvete tohto spoločného štátu. Platilo sa nám s ňou veľmi dobre a niektorí si ju pochvaľujú doteraz. Medzičasom sa náš spoločný štát rozdelil na 2 štáty- Česká republika a Slovenská republika. Česi zostali verní svojej mene no Slováci platidlo vymenili za Euromenu.

money-660241_1920
Pochybili sme?

Bolo správne zameniť korunu za euro? Ak by sme spravili prieskum, v ktorom by mali Slováci určiť, či euromena bol správny výber, určite aspoň polovica by reagovala záporne! Prečo? Pretože sa to len zhoršilo, koruna mala u nás väčšiu hodnotu, ako dnešná mena. Keby sa opýtame okoloidúceho Slováka a položíme mu otázku čo si kúpi za jedno euro a čo by si kúpil za 30 korún… vedel by nám hneď odpovedať z čista jasno.