Vzdelanie má vysokú hodnotu. Ako deti sa učíme čítať, písať, počítať, aby sme si mohli poradiť v každodennom živote. Neskôr nadobúdame aj iné zručnosti, ktoré zvyšujú našu hodnotu na trhu práce. Vzdelanie nás môže urobiť prospešnými pre seba ale aj pre svet. S dobou pandémie prišla veľká zmena. Deti ale už aj dospelí študenti prešli na online vzdelávanie. Pre niekoho to bol splnený sen, pre niekoho nočná mora. Pandémia len zrýchlila postup vzdelávania do online priestoru. Vzdelávať sa môžete aj z bytu, kaviarne či coworkingovej kancelárie. Momentálne je výhodnejšie spustiť online prednášku či workshop. Pár klikmi sa vieme spojiť so záujemcami cez rôzne aplikácie. Túto situáciu by sme mali využiť a vzdelávať sa z pohodlia domova. Ako to najlepšie podniknúť?

drevená postavička

Je rozumné rozmýšľať o štúdiu z domu ako keby ste išli do knižnice alebo triedy. Rozvrhnite si svoj čas. Kedy vstanete, kedy sa naraňajkujete a oblečiete akoby ste išli von. Rutina je priateľom štruktúry a váš mozog si zvykne. Je čas makať. Ak máte voľný čas, rozmýšľajte, kedy a kde sa vám najlepšie pracuje. Ste produktívny ráno alebo večer? Vyhovuje vám učiť sa za vaším pracovným stolom? Alebo naozaj pôjdete radšej do kaviarne či knižnice? Čo vás motivuje začať alebo pôsobí ako odmena? Pre niekoho je to hudba, šálka čaju alebo kávy. Tak sa naladíte na dobrú vlnu. Samotná stratégia učenia je dobrý spôsob, ako si zapamätať viac a udržať záujem. Každý sa učí inak a prijíma informácie inak. Niekto je vizuálny typ, niekto prijíma informácie v podobe zvuku a niekto je kinestetický typ, ktorý sa najradšej učí napríklad prepisovaním. Niekto si rád píše kartičky, vytvorí kvíz alebo spoznámkuje náučné video. Ak najradšej prijímate informácie vizuálnou formou, vytlačené poznámky a zvýrazňovače vám môžu uľahčiť prácu. 

náučné knihy

Experimentujte a zistite, čo vám je príjemné. Kdekoľvek však budete, uistite sa, že máte k dispozícii internet, aby ste sa nepokúšali absolvovať online kurz cez slabé pripojenie. Prednášku si takto nevypočujete, a pravdepodobne sa nedostanete ani k uloženým kvízom. Preto si dávajte pozor, kde ukladáte vaše materiály. Pracujte na sebe a na vašej budúcnosti!