Okrem vyššie spomínanej kukurice, či pufy si priblížime kŕmne nástrahy, ktoré sú pre sumce prirodzenejšie. Občas sa však môže stať, že je sumec veľmi vyberavý. Nezúfajte – ovplyvňuje ho napríklad teplota vody či dokonca ročné obdobie, nie je to vaša chyba.

sumec

  1. Lov pomocou červov

V minulosti boli červy najuznávanejšou nástrahou vôbec. A štandardy sa len tak nemenia, platí to aj dnes. Požitie červov sa odporúča predovšetkým na začiatku sezóny. Sumec sa po prebudení zo zimného spánku nemá príliš k činu – tráviaci aparát má mierne stiahnutý a nerád prijíma priveľké kúsky. Čerstvo prebudený sumec preto chumáč čerstvých dážďoviek určite neodmietne a veľmi rád si na ňom zgustne. Ďalším dobrým obdobím na lov za pomoci červov je čas po búrke či daždi. Záber môžete očakávať dokonca aj v blízkosti brehu, pretože sa sumce potulujú po blízku a hľadajú, čo by im z brehu mohla priniesť voda.

  1. Lov pomocou pijavíc

Pijavice majú veľmi podobné využite ako červy a dážďovky. Ich výhodou však je, že ich nenapádajú ostatné malé ryby. Kým dážďovky bývajú ľahko odtrhnuté z háčika, s pijavicami majú ryby väčší problém. Pijavica na háčiku vydrží aktívna dokonca niekoľko hodín, občas dokonca niekoľko dní. Ak sa vám loviť nedarí, pijavice dajte s nádobou do vody a použiť ich môžete aj o týždeň, pretože budú stále živé. Jediné, na čo si musíte dať pozor je to, aby ste nenastražili zákonom chránený druh. Pijavice je možné dostať skoro v každých rybárskych potrebách, kde ponúkajú na predaj živé návnady.

rybolov

  1. Lov pomocou medvedíka

Tento malý živočích je známy tiež pod názvom krtonôžka či šťúr. Ide o chrobáka značnej veľkosti, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v hnoji či v kanáloch. Krtonôžky sú napriek hrozivému výzoru pre človeka neškodné. Na háčiku však vedia narobiť parádu! Medvedík má totiž svoj špecifický pach, ktorý sumce dráždi a láka. Túto návnadu je možné používať celoročne, avšak pozor na iné ryby. Pochutnať si na nich vedia aj mrena, zubáč či kapor. Nepozvaným hosťom sa vyhnete umiestnením podvodného plaváka pod nástrahu.