Asi všetci máme doma nejaký ten počítač, len aby sme doma niečo mali… Priznajme sa, asi neexistuje človek, ktorý by nechcel lepší počítač. Aj keď je tu pár jednotlicov, ktorým záleží na výkone ich počítača, ani u nich nie je výnimkou túžba po väčšom výkone. Čo ale ponúka svet technológii v tejto oblasti? Poďme sa na to pozrieť!

intel

Titan V
Stačí len vysloviť tento názov a pocity v nás evokujú niečo záhadné a Titan V naozaj záhadný je. Volta GPU architektúra spája veľa najnovších technológií a spolu sa podieľajú na stavbe týchto gigantov z rady Titan. Titan V spolu s kolegami Titan RTX a Titan Xp ponúkajú niečo za hranicu hernej grafiky. Zatiaľ čo Titan Xp disponuje cenou okolo 1000 € a grafikou, o akej každý hráč sníva, Titan V slúži skôr na bezobtiažne testovanie najnovších umelých inteligencií a sofistikovaných programov. Čomu zodpovedá aj cena tejto karty. Zatiaľ si Nvidia účtuje 2999 $ v prepočte okolo 2500 € a ako prehlásili, má:

Nezodpovedné množstvo výkonu. A majú pravdu, pretože za takúto sumu, by sa dal zaobstarať slušný herný počítač s nejakým slabším notebookom pre syna.
Príčinu takéhoto výkonu tvorí 21,1 miliardy tranzistorov. To však nie je ani zďaleka všetko. 640 Tensor jadier, ktoré dokážu prebiehať zložité „matrix“ procesy umelej inteligencie v jednom okamihu a spolu s 5120 CUDA jadrami pracujú v tempe 1200 MHz pri obvyklom zaťažení. Avšak pretaktovať sa dokážu až na 1455 MHz. Za toto vďačia modernej 12Nm technológii, ktorou boli všetky tieto jadrá vyrobené. Môžu tak prepúšťať enormné množstvo dát až 652,8 GB/s pri čom potrebujú 600 W príkonu a dokážu bezpečne pracovať až do teploty 91°C, čo by mnohým z nás stačilo aj na uvarenie obeda.

novidia

Veľtrh CES, to je to miesto, kde si môžete pozrieť najnovšie novinky zo sveta technológii a keďže sa sem väčšina z nás nikdy nedostane, ostáva nám len sledovať predstavenie zariadení na internete a tešiť sa na viac či menej dôležité vynálezy 21. storočia.