Mnohé vedecko-fantastické filmy rozobrali túto možnosť – pohodlná jazda bez akéhokoľvek zásahu cestujúceho. A nie len oni. S magickými samo idúcimi kočmi, vozmi, saňami, či inými prostriedkami dopravy, sme sa už ako deti stretávali vo všetkých možných rozprávkach. Avšak čoskoro už takéto stoje vôbec nebudú musieť pôsobiť čarovne alebo futuristicky, pretože sa stanú súčasťou nášho dennodenného života. Ale bude to tak skoro?autonómne robotické auto.png
Naproti všeobecnému presvedčeniu, tie absolútne prvé prototypy autonómnych vozidiel pochádzajú už zo „zlatých“ dvadsiatych rokov minulého storočia, a nie modernej doby. Zväčša išlo špecifický spôsob diaľkového ovládania, neskôr sa prešlo na konkrétne naprogramované softvéry, ktoré sa už len zdokonaľovali a vylepšovali. Dnes sa v nich používa technológia umelej inteligencie a skenovania okolitého prostredia.
Definovaných je 6 levelov, respektíve úrovní, autonómnosti. 0 značí minimum samostatnosti a maximum ovládania človekom, čiže bežné osobné auto. 5 zasa maximum „robotickosti“ a minimum ľudského faktora, pričom so zväčšujúcim stupňom sa, logicky, zvyšuje schopnosť samostatného riadenia. Päťku – finálnu a použiteľnú verziu – sme zatiaľ nedosiahli, ale trojky a štvorky áno. Je len otázkou času, kým ju teda docielime.
Na tomto type automobilov pracuje hneď niekoľko rôznych spoločností, ako Waymo od Googlu, Uber, Bosch, ale aj celá kopa automobiliek, medzi ktorými sa zatiaľ najsľubnejšie ukazujú Tesla, Audi, Mercedes-Benz a BMW. Hoci takéto autíčko ešte nie je komerčne dostupné, a nájdu sa štáty, ktoré ich dokonca plánujú zakázať, na ceste sa už s nimi môžete stretnúť. Americké štáty ako napríklad Kalifornia, Florida, Washington D.C. a Európske Nemecko, Holandsko a Španielsko, už dávnejšie povolili testovanie samo jazdiacich mašín v skutočnej premávke na verejných cestách.auto v tunely.jpg
Zatiaľ čo všetko toto je veľmi pekné a pôsobí vcelku pohodlne, netreba zabúdať, že všetko má svoje nevýhody a nič nie je na 100% bezpečné. Počítače a programy môžu jednoducho urobiť chybu. Ľudia sa môžu pokúsiť použiť techniku ako zbraň. Takisto sú tu morálne otázky, ako by sa mal auto pilot správať v určitých situáciách. Je teda dosť pravdepodobné, že toľkého luxusu sa nám ešte tak skoro nedostane.