Hodia sa LED žiarovky ledprodukt.sk aj do detskej izby? Odpoveď znie áno, aj nie. Pri deťoch je totiž veľmi dôležité to, aby mali naozaj kvalitné a správne osvetlenie. Ich oči sa ešte vyvíjajú a navyše by bolo nemúdre, ich zrak ničiť už v útlom veku. Pozrime sa teda na to, kedy a ako ledky používať a kedy naopak nie.Chlapec s plášťom supermana a okuliarmi obklopený žiarou.jpg

Na začiatok si povedzme, že LED osvetlenie sa do detskej izby hodí. Podstatné je, aby ste zvolili jeho správnu teplotu a intenzitu. Vyhnite sa modrému LED svetlu. To narúša naše biologické hodiny a môže viesť k poruchám spánku. Hodí sa len na deň, napríklad nad pracovný stôl dieťaťa. Ak si však vaša ratolesť zvykne večer pred spaním maľovať alebo si ešte dorábať úlohy do školy, určite zvoľte svetlo bez modrých farieb.
Vhodné je teplé bielo svetlo. Studená biela ťahá oči a môže pôsobiť trochu agresívne. Na škodu nie je ani to, ak do detskej nainštalujete žiarovky, pri ktorých môžete ovládať intenzitu svetla. Na večer alebo na hru, ho stlmíte a pri písaní či čítaní mu zas na intenzite môžete trošku pridať.
Toto sú veci, na ktoré by ste si pri deťoch a svetle mali dávať pozor. Rovnaké pravidlá, v podstate platia aj pri klasických žiarovkách. Pri nich však existuje menší výber odtieňov a taktiež je menšia pravdepodobnosť, že v sebe budú mať aj modré svetlo. Preto je menej bežné, aby ste vybrali vyslovene nevhodné svetlo.Dieťa sedí na zemi a píše do zošita.jpg
Základom, a to ako pri klasických, tak i pri LED svetlách je, aby bolo osvetlenie dostatočné. Na pracovnom stole musí byť lampa navyše. Nespoliehajte sa len na lampu na strome. To isté platí aj o posteli. Na nočnom stolíku alebo rovno nad ňou, by malo byť taktiež jedno svetlo navyše. Dieťa ho môže využiť pri čítaní v posteli alebo pri nočnej ceste na toaletu. Ak má vaša ratolesť v izbe počítač alebo televíziu, jednu lampu umiestnite vždy aj za monitory. Takto si budú deti svoj zrak ničiť o niečo menej.