Nákupná služba spoločnosti Axel Springer zameraná na porovnávanie cien Idealo a 40 EÚ kolegov obviňovala firma Alphabet od firmy Google zo sklopenia rovnakých podmienok v ich prospech a vyzvala regulačné súdy EÚ pre antitrustovú politiku, aby vykonali rozhodnutie proti spoločnosti.
Spoločná výzva skupiny zvyšuje tlak na európskeho komisára pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager, aby podnikla ďalšie kroky proti firme Google, najpopulárnejšiemu vyhľadávaciemu nástroju na internete na svete, dva kroky potom, čo jej nariadila, aby prestala uprednostňovať svoju vlastnú služby porovnávania cien.EÚ vlajka.jpg
Spoločnosti, najväčšia skupina, ktorá sa doteraz postavila proti firme Google, v spoločnom liste spoločnosti Vestager, ktorý videl, uviedli, že americký webový gigant musí ešte splniť objednávku na rok 2017. V tom čase tiež bola uložená pokuta vo výške 2,4 miliardy EUR pre firmu Google.
Signatári tohto listu sú z 21 krajín EÚ a zahŕňajú Idealo, druhú najväčšiu európsku službu porovnávania cien v Európe, poľskú jednotku Ceneo, britské Kelkoo a Foundem a Heureka v Českej republike.
„Blížime sa k vám, pretože spoločnosti ako je naša sú ohrozené spoločnosťou Google, ktorá sa umelo vyhýba dodržiavaniu zákona,“ napísali organizácie.
Návrh spoločnosti Google, ktorý umožňuje konkurentom ponúknuť reklamný priestor v hornej časti stránky vyhľadávania, ale nezvýšil návštevnosť ich stránok.
Google uviedol, že zaznamenal pozitívne výsledky zo svojich „nápravných opatrení pri nakupovaní“ a viac obchodníkov získavalo návštevnosť.Nadpis Google.png
„Viac ako 28 000 obchodníkov v Európe v súčasnosti umiestňuje reklamy na nákup prostredníctvom týchto porovnávacích nákupných služieb tretích strán, čo vedie k v väčšiemu výberu pre obchodníkov a spotrebiteľov,“ uviedol Google.
Európska komisia potvrdila prijatie listu, v ktorom s neuvádzajú konkrétne riešenia, o ktoré sa skupina usilovala, a uviedla, že sleduje situáciu.