Ak chováte vodnú korytnačku a máte záhradu, počas leta jej môžete pripraviť raj na zemi. U nás sa v našich domácnostiach najčastejšie vyskytuje korytnačka písmenková. Ide o sladkovodný druh, ktorý nemá problém prežiť vo voľnej prírode, a to ani v našich zemepisných šírkach. Ak sa teda rozhodnete svojmu domácemu miláčikovi počas leta dopriať trochu voľnosti, nezabudnite na dostatočné zabránenie ich úteku.

želva

Korytnačka je predátor. Vo voľnej prírode sa živý hlavne drobnými vodnými živočíchmi a hmyzom. Väčšie jedince však bez problémov ulovia aj menšiu rybu. Problémom je, že v našej prírode, nemajú korytnačky žiadneho prirodzeného nepriateľa. Samozrejme okrem človeka. Pokiaľ sa vaše domáce zvieratko dostane zo záhradného jazierka, usídli sa pri najbližšom vodnom zdroji a začne páchať škody. A ak bude mať to šťastie a narazí na vhodného partnera, či partnerku, začne sa množiť a galiba je na svete. Boli by ste prekvapení, ale existuje mnoho miest, kde sa tieto živočíchy premnožili a v rámci jedného rybníka vykynožili i celý živočíšny druh. Korytnačky bez problémov prežijú aj naše zimy. zahrabú sa totiž do bahna a tam bez potravy a potreby nadýchnuť sa, prečkajú na teplejšie počasie.

Keď sledujeme vodnú korytnačku na súši, zdá sa nám strašne nemotorná a pomalá. Tieto zvieratá však dokážu poriadne prekvapiť. Väčším jedinom nerobí problém ani prekážka vo výške dvadsať i viac centimetrov. majú totiž veľmi silné nohy, na ktorých dokážu svoje telo zdvihnúť do zvislej polohy a prekonať to, čo im v ceste bráni. Navyše používajú svoje dlhé pazúry, ktorými sa akoby pridržiavali. Záhradné jazierko je teda potrebné dostatočne oplotiť. Zábrana by mala byť vysoká minimálne pol metra. Druhou možnosťou je sieťka natiahnutá nad jazierkom, alebo kombinácie týchto dvoch zábran. Tak budete mať istotu, že vám váš domáci maznáčik nezdrhne do najbližšieho potoka.

želvy

V jazierku, do ktorého vypustíte korytnačku nemôžete chovať žiadne iné živočíchy, pretože by ich ulovila. Riešením sú napríklad ryby, ktoré budú väčšie ako korytnačka. V tomto prípade, by však mohla trpieť ona, pretože by ju ryby neustále uháňali. Rovnaké je to aj s vegetáciou. Tieto zvieratká totiž odhryznú všetko, čo im príde do cesty.