Ak ste dospeli k rozhodnutiu, že živnosť vám už nestačí a oplatí sa vám viacej s.r.o, tak mám pre vás dobrú správu. Existuje aj iná cesta ako náročné zakladanie, dokladovanie dokumentov a behanie po úradoch.

Čo obnáša založenie firmy?

Ak sa rozhodnete pre založenie firmy, pravdepodobne sa to neobíde bez behania po úradoch. Medzi prvé kroky patrí voľba obchodného mena, sídla a predmetov podnikania, resp. živností, na ktoré bude vaše podnikanie naviazané. V súvislosti s obchodným sídlom majte v pamäti, že pokiaľ zadávate ako sídlo nehnuteľnosť, ktorá nie je vo vašom vlastníctve, tak budete potrebovať súhlas majiteľa. V dnešnej dobe nájdete ale firmy, ktoré vám prenajmú firemnú schránku, o ktorú sa budú starať vrátane preberania a skladovania pošty. Súčasťou služieb je emailová či sms notifikácia a iné. Všetko za istý mesačný poplatok.

nova sro

Ďalším krokom je vytvorenie a podpísanie zakladateľskej listiny vrátane ustanovenia podpisových vzorov. V treťom kroku si idete na Živnostenský úrad pre živnostenské oprávnenie, kde doložíte zakladateľskú listinu. Štvrtým krokom je splatenie imania podľa zákonom stanovených minimálnych čiastok a určenie správcu, ktorý na to bude dohliadať. Piatym krokom je vyžiadane súhlasu správcu dane, zápis do obchodného registra a registrácia na daňovom úrade. Tu získate vaše budúce IČO a DIČO za predpokladu, že budete platcom DPH. Celý proces sprevádzajú nemalé výdavky a čas, ktorý si to bude vyžadovať.

Ako si cestu k vysnívanej s.r.o skrátiť?

Môžete si vybrať firmu, ktorá všetky náležitosti vybaví za vás. Alebo? V súčasnosti existujú spoločnosti zaoberajúce sa s výkupom a predajom existujúcich firiem. Mohli by sme to nazvať aj recykláciou. Firma je odkúpená a po vysporiadaní všetkých náležitostí je ponúknutá na predaj ďalšiemu klientovi, úplne čistá ako ľalia so splateným imaním a funkčným IČOm a DIČom.

Cotnract

Po odkúpení takejto firmy, viete okamžite podnikať v tom, v čom ste chceli, pretože súčasťou prevodu firmy na vás, je aj úprava jednotlivých živností podľa potreby. Súčasťou predaja firmy platcu dph sú aj poplatky súvisiace so zmenou v Obchodnom registri a iné náležitosti spojené s zakladateľskou listinou, prevodu splatených imaní a podobne. Cena, ktorú si firmy pýtajú za svoje predajné a prevodné služby, sú naozaj konečné. Touto formou viete mat svoju fungujúcu s.r.o k dispozícií pohodlne aj do týždňa a bez ďalších skrytých poplatkov.

A koľko stojí taká existujúca firma?

Cena je rôzna a priemerne sa pohybuje okolo 2500€. Nájdete však aj skutočne lacné okolo 500€ ale aj drahšie v hodnote 4500€. Zoznamy firiem určených na predaj sú pravidelné aktualizované a ich predajnú cenu rovnako ako možnosť rezervácie, či prípadnej informácie zarezervovanosti, nájdete na príslušných stránkach hneď vedľa ich obchodných mien. Stačí už len kliknúť.