Oba typy čajov odporúčame piť, čo najčastejšie a sami sa presvedčíte, že po čase pocítite ich účinky. Skúsme sa teda pozrieť na oba nápoje.

zelený čaj

Zelený čaj
Je známy už viac ako 8 tisíc rokov a najobľúbenejší je medzi Číňanmi. Jeho zázračnú silu mu zaručujú mnohé látky, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Nestačí však, aby ste vypili jednu šálku čaju denne a čakali na zázraky. Čaj treba piť pravidelne a to aspoň 5 šálok počas jedného dňa. Zelený čaj obsahuje antioxidanty, ktoré chránia telo pred škodlivými látkami. Je veľkým pomocníkom pre tých z vás, ktorí chcete nejaké to kilečko zhodiť. Tento čaj naozaj pomáha pri diéte. Z ostatných látok nájdete v čaji fluorid, zinok a magnézium. Pozor však na to, že v jednej dávke sa nachádza aj kofeín a to približne 30 mg. V čom presne vám môže čaj pomôcť? Bráni rastu rakovinových buniek, znižuje hladinu cholesterolu, čistí cievy a tepny. Látka catechin obsiahnutá v čaji bráni telo proti infarktu a krvným zrazeninám. V chrípkovom období ho pite ešte častejšie, nakoľko obsahuje antivírusové a antibakteriálne látky. Vďaka teanínu v čaji podporíte svoju myseľ a zlepšíte pamäť. Zelený čaj nikdy nezalievajte vriacou vodou, nechajte ju odstáť asi na 80 stupňov. Doba lúhovania sa líši od druhu čaju, ale je to približne 1 minúta.

čaje

Čierny čaj
Chuť čierneho čaju je veľmi intenzívna a musíte si na ňu zvyknúť. Pomáha vám stimulovať organizmus vďaka obsahu kofeínu. Podobne ako zelený čaj je skvelý pri chudnutí vďaka tomu, že odbúrava chuť na sladké. Jeho účinky proti infarktu a ochoreniam srdca sú už dávno dokázané. V prípade, že si potrpíte na zdravé zuby, nevyhýbajte sa mu. Odstraňuje povlak na zuboch a ničí baktérie v ústach. Okrem toho čaj upokojuje žalúdok a črevá. Pomáha vám pri koncentrácii a učení. Veľmi dobrou správou je aj to, že spomaľuje starnutie pokožky a zabraňuje strate jej elasticity. Čo všetko čierny čaj obsahuje? Triesloviny, vitamín B1, draslík, fluór a mnoho stopových prvkov. Pri čiernom čaji nemusíte dávať pozor na teplotu, pretože sa zalieva vriacou vodou. Doba lúhovania je 3 minúty, ak chcete svoje telo povzbudiť a 5 minút v prípade, že ho chcete uvoľniť.