Niet krajiny na svete, ktorá by bola závislá sama na sebe. Ani najväčšie mocnosti sveta- USA, Rusko, Nemecko, Francúzsko to nemôžu o sebe veru povedať.
Obchody štátov, vzájomné prepojenia už sú dávno realitou. A tak turbulencia na jednej strane reťazca musí zákonite vyvolať turbulenciu na strane druhej.
Rôzne ekonomické,ale aj celospoločenské témy majú vplyv na.
Práve stabilita úrokových sadzieb je jedným zo základných pilierov pôsobenia národných bánk. Na ich čelo sa vyberajú tí najlepší ekonómovia krajiny, ktorí spolu s celým tímom dokážu národnú menu, či ekonomiku vlastného štátu udržať v najlepšej ekonomickej kondícii.
Nie je to funkcie čestná- ale veľmi vysoko odborná. Bez ohľadu na to, či sa jedná o USA alebo o Slovensko. Mali sme na guvernérov Národnej banky Slovenska doposiaľ vždy štastie. Aj terajšia voľba jedného z najlepších ekonómov v rámci Európskej únie, je toho dôkazom, Pán Kažimír je na slovo vzatým odborníkom, ceneným v celej Európskej únii. Je garantom vývoja ekonomiky štátu.
V USA je z dôvodu nárastu hospodárstva, z dôvodu neustále narastajúcej dynamiky hospodárskeho rastu predpoklad rastu aj úrokových sadzieb-
Slovensko by v najbližšom období ešte vždy malo ťažiť z prítomnosti automobilového priemyslu. Nárast ekonomiky predpokladá NBS pre rok 2019 ešte 4,7%. Toto čísla, sa ale už v ďalšom roku zníži. No neočakáva sa dramatický pokles. Automobilový priemysel nás potiahol, ťahá a ešte chvíľu ťahať bude.
S nárastom automatizácie sa ale dá očakávať pokles pracovných miest a naopak nárast nárokov vzdelania v určitých odboroch na jestvujúce pracovné miesta.
Treba zachytiť už teraz, ak to nie je neskoro, dopyt po určitých vysokokvalifikovaných odborníkoch a prispôsobiť tomu školstvo.