Možno si myslíte, čo mi už len môže ponúknuť Maďarsko?! Žiadne hory, žiadne more, v tej krajine nie je nič výnimočné a neobyčajné. A ani neviete ako sa mýlite. Možno nemá more ale má Balaton a možno nemá ani hory ale má jaskyne, vinice a veľké množstvo termálnych prameňov.Maďarsko je jednoducho krajinou, ktorá vás prekvapí v každom smere.

most

Hneď za hranicami nájdete ozajstný skvost medzi historickými pamiatkami Maďarska – Ostrihom Esztergom). Toto mesto spolu s rovnomenným hradom na kopci zohrávali v minulosti strategickú funkciu obrannej pevnosti. Dominantou mesta aj širokého okolia je určite Ostrihomská bazilika, ktorá zapôsobí svojou pompéznosťou a veľkoleposťou. Blízko baziliky je ešte jeden klenot: renesančná kaplnka Bakócz. Je pozoruhodná v tom, že ju v 19. storočí museli remeselníci rozobrať na kúsky a premiestniť o 17 metrov ďalej.

zámek

Budapešť, hlavné mesto Maďarska je skutočne výstavné, plné nádherných historických stavieb a pamiatok a uspokojí aj náročného turistu. Budínsky hrad, sídlo uhorských kráľov, je monumentálnou stavbou s mnohými budovami, udržiavanými záhradami a bohatou kvetinovou výzdobou, na návštevu, ktorého si vyhraďte minimálne niekoľko dní.

Po mnohých prechodených kilometroch vám určite dobre padne nejaký ten relax. Oddýchnuť si môžete v jednom z mestských parkov a namočiť sa v Széchenyiho či Gellértových termálnych kúpeľoch. Obe sú postavené v 19. storočí a na každom kroku vás ovanie dobová atmosféra z minulých čias. Ich návšteva sa doporučuje skôr v ranných hodinách, okolo obeda bývajú kúpele už dosť prepchaté!

molo

Balatonje kultovým miestom kam za socializmu chodievali na dovolenky celé rodiny. Nie je tomu inak ani dnes. Toto plytké jazero (najväčšia hĺbka je 11m) je naozajstným rajom a príde si tam na svoje naozaj každý, či dospelý alebo dieťa. Najideálnejšou formou prepravy je bicykel.
Balatonská cyklotrasaje skutočne kvalitná a povedie vás dedinkami, pomedzi polia a vinice, popod hrady a zámky a cez rôzne letoviská. V každej väčšej či menšej dedinke tiež bez problémov nájdete ubytovanie, priváty či obchodíky zo suvenírmi alebo reštaurácie.