Aj napriek morálnym zásadám a všeobecne známom pravidle vraviacom o tom, že klamať by sa nemalo, sa na pracovisku niektoré lži používajú takmer denne, no sú skôr nevinné. V niektorých prípadoch je asi naozaj lepšie spraviť nenápadnú lož, ako niekomu tresnúť pravdu do tváre. V tomto članku sa na témy biznis, podnik, práca, pozrieme trošku odľahčene a s určitou dávkou humoru, ale aj napriek tomu reálne. Totiž aj vzťahy a komunikácia s kolektívom sú podstatnou súčasťou každého podniku či už jeho zamestnanci pracujú v dielni, alebo v kancelárii. Pozrieme sa na takmer pravidelné a najčastejšie lži, ktoré majú svoje pôsobisko predovšetkým v pracovnom kolektíve.

kolektiv

Nestíham, mám toho už veľa
Táto veta je asi definitívny víťaz. Nabudí dojem našej dôležitosti a „obety“ pre podnik, pretože sme si na rozdiel od druhých trúfli vziať „veľa“ práce. Táto veta je zároveň aj zrejme najefektívnejšou výhovorkou, po ktorej nám ostatní dajú pokoj.
Pozeral som to, ale skutočne neviem kde je problém
Vyznie to tak, že ste samozrejme príčinu hľadali a aj ste ju skúšali napraviť, no skutočne neviete ako. Pravda môže byť pritom ale taká, že ste na danú činnosť ani len neupreli zrak.

porada

Zajtra to určite potrebujem
Skutočnosť môže byť taká, že daný projekt či určitú vec potrebujete povedzme do troch dní, ale takouto malou lžou si vytvoríte rezervu, keby dačo. Vlastne čím skôr Vám niekto pomôže, tým lepšie. No nie? Toto menšie klamstvo sa dá použiť aj v prípade, ak dotyčný človek daný sľub neustále odďaľuje a stále na neho zabúda. Táto zabehnutá fráza v ňom vytvorí učitý pohnutok k akcii.

tým

Momentálne na tom pracujem alebo áno, už to riešim
Ale kdeže! Odkladali ste to na samý koniec a teraz sa to bojíte priznať. Vaša práca v skutočnosti začne až vtedy, ak použijete túto nepravdivú vetu. Do danej úlohy ste sa už pustili možno v predstavách, ale to sa predsa neráta. Ale na také čistejšie svedomie si to môžete argumentovať i týmto, teda že pracovať ste už začali v predstave.