V marci tohto roku, Uber prestal ponúkať svoje služby v hlavnom meste na základe rozhodnutia súdu, že ich zamestnanci musia spĺňať rovnaké podmienky ako iné taxislužby. Uber však nie je jediná aplikácia na tento spôsob prepravy. Ostatné, ako napríklad Liftago, ktorý funguje v Bratislave alebo konkurenčná aplikácia Taxify, s ktorou sa odveziete okrem hlavného mesta, v Košiciach a Prešove, majú stále zelenú. Čím sa navzájom líšia?

navigace

Liftago je kombinácia normálnej taxislužby a takejto aplikácie. Ak si teda objednáte voz cez túto platformu, vyzdvihnúť Vás môže len klasický vodič taxíku, ktorý má platné oprávnenie, kvalifikáciu, či značenie auta. Liftago bol založený v Česku v roku 2013 a tým, že je stopercentne legálny, má určite veľkú výhodu oproti ostatným. Takisto má všetky iné funkcie – príjazd najbližšieho vodiča, jeho hodnotenie a hlavne nižšia cena. Ďalšou výhodou, ktorá posúva Liftago na prvú priečku, je možnosť výberu vodiča, pričom každý z nich si určuje cenu sám. Zároveň je danú sumu vidieť už pred zavolaním taxíka. Tak si jednoducho na mapke zvolíte miesto vyzdvihnutia, miesto kam smerujete, vrátane časovej požiadavky a následne vodiča.

Podobnou aplikáciou a zároveň konkurentom je Hopin, ktorý funguje už od roku 2012 a je to prvá slovenská spoločnosť tohto druhu. Takisto je úplne legálna a jej vodiči sú držiteľmi licencií. Tu si pri ich výbere môžete vybrať automatickú voľbu – aplikácia Vám niekoho pridelí, alebo si môžete Vy samy niekoho konkrétneho vybrať. Táto funkcia Vás ale možno bude stáť viac času, pretože niektorí vodiči Vás môžu odmietnuť, napríklad kvôli nevyhovujúcej adrese.

uber

Posledným typom a veľmi obľúbeným je aplikácia Taxify z Estónska. Tá je však najviac podobná aplikácii Uber. Čo znamená, že ide o zdieľanú jazdu a do auta si teda sadáte k niekomu, kto licenciu nemá. Už ako spomínaný Uber, aj Taxify sa dostal pred súd, no narozdiel od Uberu uspel a tak svoje služby rozširuje do ďalších slovenských miest.