Všetci máme radi domáce výrobky. Doma upečené koláče sú predsa úplne odlišné od tých z obchodu. Chce to však čas potrebný na ich prípravu.
Veľmi rada skúšam nové veci a tak som dostala na Vianoce knihu o tvorbe domáceho mydla.
Nádherná publikácia plná skvelých fotografií lákajúcich človeka skúsiť to aspoň raz urobiť.

oleje

Nemám kladný vzťah k chémii ako takej. Bez chémie to ale asi nepôjde. Výroba domáceho mydla je v podstate chemickým technologickým procesom. Tak sa zatiaľ odhodlávam.
Sú asi dva základné druhy domáceho mydla :

  • Tekuté domáce mydlo
  • Tuhé domáce mydlo

Tekuté mydlo potrebuje na svoju výrobu KOH. To nemám. Dá sa tento druh vraj vyhotoviť aj za studena. To ma láka viac. Variť „chémiu“ mi príde nebezpečné. Gélová štruktúra sa vytvára niekoľko hodín.

Tuhé domáce mydlo je zasa vhodným darčekovým artiklom. V obchode s kreatívnymi potrebami som videla už hotový základ pre tvorbu tuhého mydla. Nebudem musieť teda zháňať jednotlivé ingrediencie a na prvé vyskúšanie mi to asi postačí. Z Tescomy mám silikónovú podkladovú formičku pôvodne určenú na vianočné pečenie. Túto som sa rozhodla obetovať pre účely prvých pokusov na výrobu mydla.

mýdlo

Do mydla sa dajú dať bylinky, koliesko citróna, pomaranča, alebo malinkú ozdôbku zo skla- napríklad delfína. Hviezdu. Pre deti tam dám zrejme drobnú hračku.
Úmysel už je. Študijný materiál tiež. Už iba odvaha vyskúšať to mi chýba. Strach z chémie a hlavne moja nočná mora z učiteľky chémie sú pre mňa ale veľkou brzdou. Odkladám výrobu mydla vždy na iný víkend. Ale raz to príde a ja prekročím svoj tieň a navždy sa hádam zbavím traumy z chémie, ako vyučovacieho predmetu.
Môže to byť teda výborná psychologická metóda na odbúranie vnútorného stresu z dávnych školských čias. Keď sa mi to osvedčí- podelím sa s vami o rady a zážitky z tvorby chemického produktu zvaného mydlo.