Peniaze sa stále míňajú. Prečo ? Lebo nemáme nad nimi kontrolu. Musíme si uvedomiť kde všade potrebujeme svoje peniaze minút. Výdavky , jedlo , nájom , auto toto všetko a oveľa viac  ohrozuje stav vašich financií. Ale môžeme mať nad nimi kontrolu , ako ?

úspory
 
Rozhodnutie
 
Vy sami rozhodujete kam peniaze dávate , teda kde všade musíte zaplatiť. Ak sa rozhodnete nesprávne a zakúpite si niečo čo nechcete alebo si kúpite niečo čo nepotrebujete ,  aj týmto spôsobom môžete prísť o časť financií ktoré ste si mohli odložiť.
 
Zbavte sa debetných a kreditných kariet
 
Chápem že debetné či kreditné karty potrebujete na možný prípad núdze. Ale ani tieto karty nie sú zdarma. Za každé takéto karty musíte zaplatiť nemalé peniaze. Každým mesiacom je suma za karty iná a keby si máte tieto peniaze odkladať, zistíte že vlastníte viac peňazí ako na týchto kartách. 

prasátko
 
Kontrola nad financiami
 
Sledujte kde všade utrácate peniaze a podľa toho zistite kde míňate najviac. Tam kde míňate viac tam môžete ušetriť. Čiže napríklad ak. miniete  veľa na nákupoch , môžete ušetriť tak že si nebuďte kupovať drahé produkty a kúpite si podobne  za nižšiu cenu. Prípadne si môžete zapisovať kde ste minuli veľa peňazí a podľa toho už zistite , kde musíte ubrať .
 
Šetrenie – Vysnívaný cieľ
 
Ak sa rozhodnete že si budete svoje peniaze odkladať , môžete si dať cieľ. Napríklad si môžete odkladať na vysnívanú dovolenku či nové auto. Cieľ môže byť hoci aký , len musíte pravidelne odkladať a ísť si za svojim cieľom.

finance
 
Nákupy dva krát za mesiac
 
Možno si poviete že nakupovať dva krát za mesiac sa nedá. Človek potrebuje jesť neustále a bez potravín by neprežil z to je fakt. Ale ak nakúpiť poriadne a lacno z jeden nákup Vám nákup Vám môže vydržať dva týždne, ale taktiež to môže závisieť od počtu obyvateľov a podľa toho ako často sa stravujete.